Montreal és Ottawa
Az élet sava borsa egy kis francia beütéssel
Montreal városát 1832-ben alapították, de már több, mint 8000 éve élnek emberek a vidéken, mára a lakosság száma elérte a több mint 4,5 milliót az elővárosokkal együtt.
Kanada 2. legnagyobb települése, de a világ 5. legnagyobb francia ajkú városa Montreal.
Itt írta John Lennon a “Give peace a chance” című számot, ez a város a Cirque du Soleil otthona, és sok híresség jár haza ebbe a csodálatos és meseszerű városba.
Montreal-t 350 kilométernyi bicikli út hálózza be, lakói még a hideg téli napokon is boldogan járnak biciklivel, ezáltal sokkal tisztább a levegője, mint a legtöbb nagyvárosnak.
5 éve zsinórban Ottawa a legjobb hely a kanadaiak szerint a családalapításhoz. Ez a város Kanada fővárosa azóta, hogy Viktória királynő kinevezte rá. A városban járva végtelen történelmi emlékbe botlunk, ami ebből az időszakból származik.
A város kellős közepén található a Rideau Canal, mely évente 3 hónapig biztosan be van fagyva, és ezzel a világ legszebb és leghosszabb korcsolya pályájává változik, ami keresztül vezet minket a város legszebb részein.
Ottawa neve az algonquin ADAWE szóból ered, ami üzletelést, kereskedést jelent, ezzel is jelezve, hogy a város mindig is nagyon fontos kereskedelmi központ volt.
Ottawa lakosságának 25%-a külföldi, és folyamatosan érkeznek az új családok a városba, hiszen itt a legjobb élni Kanadában (ahol pedig sokak szerint a világon a legjobb élni).
Egy kis ízelítő a mi kedvenc programjainkból
Notre Dame Bazilika - Montreal
A város legidősebb temploma, a Notre Dame Bazilika 1656-ban épült. A neo gótikus ikertornyok a Place d’Armes felé néznek. A tekervényes és tündöklő belső terek Victor Bourgeau építész keze munkái. A belépők ára tartalmaz egy 20 perces vezetett túrát, vagy felár ellenében választhatnak 1 órás részletesebb túrát, mely során történelmi információkkal gazdagodhatnak és a templom azon részeit is megnézhetik, ahová vezetett túra nélkül nem lehet látogatást tenni.
Mont Royal - Montreal
A Mont-Royal hegy 233 méterre magasodik a város felett, és a legnagyobb zöld terület a városközpont közelében. A hegycsúcsról, illetve a kereszt alatti teraszról varázslatos panoráma tárul elénk az egész 51 km hosszú Ile de Montrealról és a St. Lawrence-ről. Tisztább napokon az Adirondacks hegységig is teljesen el lehet látni, mely már az USA-ban található.
Óváros (Vieux-Montreal) - Montreal
Montreal óvárosa figyelemre méltó gyűjteménye a 17-19. századi épületeknek. A kerületnek kissé párizsi stílusú beütése van, részben az elhelyezkedése miatt is, a vízpart és a business negyed között. A történelmi jelentőségű épületek, utcák és látványosságok gyalog a legkönnyebben megtekinthetők.
Botanikus kert - Montreal
Magasan a város felett rendezték meg 1976-ban a Nyári Olimpiai Játékokat, a Maisonneuve Park-ban, ahol a csodálatos Botanikus kert található. A 30 témában telepített kertek és a 10 kiállító zöldház változatos növényeket sorakoztat fel, szélsőséges klímákkal. A kültéri kertek között találhatunk gyönyörű japán és kínai kerteket, illetve azok is megtalálják kedvenc területeiket, akik az alpesi-, vízi-, gyógy-, árnyékszerető-, haszon-, és mérgező növényeket szeretik. A rózsakert lenyűgöző, legfőképp az a tény, hogy az „Első Nemzet” emberei ültették és használták őket.
Jean Drapeau Park - Montreal
Île Sainte-Hélène (Samuel de Champlain felesége után lett elnevezve) és a Notre Dame mesterséges szigete voltak a ’67-es Expo helyszínei. Ma már ezt a területet Jean Drapeau Parknak hívják, ahol sokféle családcentrikus látványossággal találkozhatunk. A kiállításból fennmarad Biosphere ma már ökológiai múzeumként funkcionál. Az épületet földgömb formájúra tervezték, és a világ legnagyobb ilyen típusú építménye.
Atwater és Jean Talon piacok - Montreal
Az Atwater és a Jean Talon Montreal legnyüzsgőbb piacai, melyeket mindenképp érdemes meglátogatni, nem csak a helyi specialitások és termékek miatt, hanem a hely atmoszférája miatt is. Gyárépületekhez hasonló házakban található piacok, ahol a széles választék részei a gyümölcsök, zöldségek, virágok, húsok, halak, sajtok, péksütemények és speciális ételek. Ezen kívül érdekesség még az eredeti juharszirup, a cukorkák, aszaltáfonya, házias gyümölcslekvárok és befőttek, valamint a régió legjobb sajtjai, és az éttermek és kávézók, melyek mézédes süteményeket árulnak.
Saint-Louis tér és Rue Denis - Montreal
A Sherbrooke Metro állomástól nem messze, a Saint-Louis téren találhatóak Montréal legszebb régi terei, melyeket századfordulós francia-kanadai lakónegyedekké alakítottak. A kis utcákban még mindig található néhány attraktív Viktoriánus ház. Néhányban kellemes éttermek kaptak helyet. A tér keleti sarkában, a St. Laurent útra párhuzamosan található Rue St. Denis az egyik legtrendibb bevásárló, művészeti és éttermi utca Montrealban. A történelmi épületeket butikokká, bisztrókká és kávézókká alakították át.
Rideau csatorna – Ottawa
A 200 km hosszú (de csak 1,6 m mély) Rideau csatorna összeköti Ottawát Kingstonnal, így egyúttal az Ontario tóba torkollik. Eredetileg egy stratégiai útnak szánták Montreal és az Ontario tó között; katonai célokra, az Amerikai Egyesült Államokkal folytatott harcok során az 1812-es évben. Amint befagy, az egész jégtömeg programlehetőséggé válik, és fesztiválokat rendeznek rajta, valamint korcsolyázásra is kiváló lehetőséget nyújt. A helyiek kedvenc téli kirándulóhelyéül szolgál. A Château Laurier kastély az egyik legnagyobb építmény a folyó partján. Habár középkori kastély beütése van, igazából 1912-ben épült, és az első nagy példája a kanadai vasúti társaságok szállodaépítéseinek az országban.
Parliament Hill – Ottawa
A Parlament épületei mind ragyogó hírnevű Viktoriánus Gótikus stílusban, homokkőből, tiszteletre méltó 50 méteres magasságban épültek, Ottawa folyójára. A Parlamentáris könyvtár az épület hátuljában, a bejárattal szemben található, és varázslatosan berendezett nyolcszögletű terem, melyet az 1916-os tűzvész szerencsére érintetlenül hagyott. A lenyűgöző füves terület a Parlament épülete előtt nyaranta az őrségváltás helyszíne. A kanadai Lovasrendőrség lendületes Mountie egyenruhákban, élénkvörös köpenyben, puhakalapban, lovaglónadrágban, és térdcsizmában vonul fel. A túrák és az őrségváltás is Ottawa legkedveltebb ingyenesen látogatható programjai közé tartoznak.
Kanadai Légiközlekedés és Űr Múzeum – Ottawa
A múzeum, mely a Rockcliffe Repülőtéren található, a város északi csücskében, elmeséli a kanadai civil és katonai repülés teljes történetét. A kiállított repülőgépek között találunk egy Silver Dart replikát, amely 1909-ben az első légijárat volt Kanadába, valamint találunk több harci repülőt az Első és Második Világháborúból, valamint néhány hidroplánt, és más különböző repülőgépet, melyek segítettek megismertetni Kanada eldugott részeit.
Kanadai Nemzeti Galéria – Ottawa
Az ultra modern stílusú Nemzeti Galériát Moshe Safdie tervezte, ami egy építészeti mestermű, a prizma alakú üveg tornyaival, melyek visszaverik a közeli Parlament formáit. Még több látnivalóhoz sem kell messzire menni, ugyanis a galériától pár lépésnyire találhatóak a Notre Dame és a Kanadai Háborűs Múzeum épületei, valamint a Polgármester Hill Park-ja.
Béke torony – Ottawa
A Béke torony tetején lévő kilátóból – amely Ottawa legmagasabb pontja – csodálatos panoráma tárul elénk a Parlament Hill-re és az egész városra és a folyóra, valamint Gatineau városára, és a környező északi hegyekre. A liftben a felfelé vezető úton még a torony harangjára is vethetünk egy pillantást. A toronyban találunk még egy emlék termet, ahol a kanadai Első világháborús halottakról emlékezhetünk meg. A toronyba a belépés ingyenes.
Királyi Kanadai Pénzverde (Royal Canadian Mint) – Ottawa
Habár a pénzverde már nem gyárt fémpénzt, az ottawai létesítmény még jól kimunkált medálokat, és emlék érméket, és díjakat gyárt értékes fémekből a gyűjtőknek. Ilyenek például az olimpiai medálok is. Itt láthatjuk a három óriás arany loonie egyikét (kanadai 1 dolláros érme), melyet itt gyártottak, valamint megérinthetünk egy eredeti aranyrudat. Gyerekekkel nagyon különleges és izgalmas program.
Nemzeti Háborús emlékmű – Ottawa
A kanadai ismeretlen katona sírja a drámai Első világháborús bronz katona szobor lábánál található. A szoborcsoport egy gránit diadalívbe lett beleformázva. A gránit tömbön a kanadai erők konfliktusainak és harcainak évszámai vannak feltüntetve. Egy rövid, de ünnepélyes őrségváltás ceremóniát szokott egyetlen skót dudás levezényelni. Az emlék napi ünnepségen az emlékmű körül gyülekeznek az emberek, és régi hagyományként pipacsot hagynak a sírnál.
Byward Piac – Ottawa
Ottawa nyüzsgő belvárosában, a Rideau kanálistól északra található a Byward Piac, ami már 1846 óta üzemel. Nyáron gyümölcsös, virágos és zöldséges bódék egészítik ki a fő piaci épület élelmiszer boltjait. A piac körüli területeket teljesen felújították és mostmár egy imádnivaló környék lett, tele éttermekkel és apró butikokkal.