San Francisco és környéke
Az USA Arany Kapuja
San Francisco Észak Kalifornia fővárosa. Több, mint 50 dombra épült, pedig sokan csak 7-8-at ismernek, többek között a Russian Hill-t, a Nob Hill-t, a Telegraph Hill-t és a Twin Peaks hegyeket.
A város a totális ellentmondások képviselője: egyszerre nagyon régi és modern, tiszta és piszkos, napos és ködös, gazdag és szegény. De egy dologban teljesen határozott, az pedig az elfogadás, ami miatt mindig is az egyik legkiemelkedőbb amerikai város lesz.
A város 1776-os alapításakor a Yerba Buena nevet kapta, ami jó gyógynövényt jelent, majd 1846-ban nevezték át San Francisco-vá.
A legkevésbé amerikai nagyváros az államokban, ugyanis sokkal színesebb, nemzetközibb, és igazából mindenki megtalálja a helyét ebben a városban.
Itt tartják az Amerikai Egyesült Államok legnagyobb bor mustráját, a Chronicle Wine Competition-t.
1927-ben Philio Farnsworth itt találta fel a TV-t.
A híres Golden Gate Bridge színének neve International Orange, amely egyébként az egyik legfontosabb jelképe a városnak.
Átlagosan egyszerre 3500 étterem van nyitva a városban, úgyhogy itt biztosan nem maradunk éhen sosem!
Itt található egész Amerika legnagyobb Chinatown-ja, és a szerencsesütit valójában itt találták fel.
Észak-Kalifornia az egyetlen hely a világon, ahol téli- és nyári olimpiát is rendeztek.
Az összes legnagyobb vörös fa Kaliforniában található.
A Sequoia Nemzeti Parkban található a „General Sherman” elnevezésű fa, melynek átmérője 25 láb széles, és 2500 évet élt már meg.
Egy kis ízelítő a mi kedvenc programjainkból
Golden Gate Bridge
Az USA második leghosszabb függőhídja, mely San Francisco csodás városát köti össze Marin megyével. A kb. 1,3 km-es hídon a közúti közlekedésen kívül kerékpárral is közlekedhetünk, de akár egy kellemes reggeli futás erejére is tökéletes választás, miközben gyönyörködhetünk a kilátásban. Az 1937-ben átadott híd mára a város fő jelképévé vált, ha meglátjuk valahol, biztosan rákezdünk az „If you’re going to San Francisco” kezdetű dalra, és virágot teszünk a hajunkba.
Fisherman’s Wharf kikötője
A város első számú látványossága, számos különlegességgel szolgál a turistáknak és a helyi lakosoknak egyaránt. Itt találjuk a város legfrissebb tengergyümölcseit felsorakoztató világhírű éttermeit. Gazdag tengerészeti múltja megelevenedik, találkozhatunk helyi horgászokkal, vagy csatlakozhatunk egy hajótúrához a part mentén, hogy magunkévá tegyük a történelmi kikötők színhelyeit. A közeli 39-es kikötőnél pedig még fókákkal is találkozhatunk, amint éppen a napközbeni szunyókálásukat folytatják a partra fekve. A gyöngy manufaktúrában pedig helyben halászott gyöngykagylók valódi ékszereit vásárolhatjuk meg.
Golden Gate Park
Pattanjunk Segway-re, vagy biciklire, hogy bejárhassuk a város legcsodálatosabb és sokoldalúbb parkját. Itt aztán minden van, a körhintától kezdve, a japán kertig, vagy az akváriumig, minden korosztály talál kedvére való elfoglaltságot. Ha csodás nyári napon látogatunk a parkba, mindenképpen vízibiciklizzünk valamelyik tavon. A természetkedvelők fellegvára ez a park, ugyanis óriási botanikus kerttel rendelkezik, és még egy különálló tulipánkertet is meglátogathatunk. Ha pedig sportolni támadna kedvünk, választhatjuk a golfot vagy a lovaglást is.
Alcatraz-szigete
A San Francisco-öböl közepén találhatjuk az Al Caponéról elhíresült szigetet, melyen a hírhedt börtön található. Eleinte csak világítótoronyként funkcionált, majd börtön lett, ma már nemzeti emlékhely. 1934-től kezdve a legveszélyesebb bűnözők „lakhelye” volt, akik több, vérremenő szökési kísérletet is megpróbáltak végrehajtani, de senkinek nem sikerült elszöknie az Alcatraz falai közül.
China Town
San Francisco kínai negyede kihagyhatatlan, ha a városban járunk. Egész Amerika legnagyobb és legidősebb kínai negyedéről beszélünk, amely a Bush Street-en található Sárkány kaputól indul, és a Grant Avenue-n húzódik végig. Azt ajánljuk, hogy ne csak a főutcán sétáljatok végig, hanem a kis mellékutcákba is térjetek be, hogy rejtett kincsekre találhassatok.
Utazás Cable Car-ral
A Golden Gate híd után a második fő nevezetessége a városnak a Cable Car, mely már 1892 óta rója San Francisco dombocskáit. Összesen 3 vonalon jár, de ha ebből csak egyet tudunk kipróbálni, akkor az a Powell Hyde vonal legyen. Ezen a szakaszon láthatjuk a legtöbb nevezetes helyszínt, és a legjobb kilátás is innen nyílik az öbölre és az Alcatraz-ra. A végállomása felé közelítve pedig még a Fisherman’s Wharfot is láthatjuk.
Meccsnézés: San Francisco Giants
Ha már Amerikában vagyunk, ráadásul San Franciscoban, nem hagyhatjuk ki egy olyan nagy csapat baseball meccsét, mint a San Francisco Giants. Izgalmas meccseiket az Oracle Park stadionjában tekinthetjük meg.
California Természettudományi Akadémia
Ennél lenyűgözőbb természeti múzeumot nem is tudunk elképzelni! Az épület magában foglal egy hatalmas akváriumot, egy planetáriumot és egy természeti történelmi múzeumot is. Mindez az egyik kedvenc parkunk, a Golden Gate Park kellős közepén!
Ferry Building Marketplace
A Fisherman’s Wharf-tól - ami a város egyik központjának tekinthető - pár percnyi villamosozással elérhető a Ferry Building Marketplace. A közkedvelt kézműves vásár a több, mint száz éve komp végállomásként üzemelő épületben kapott helyet, több menő étterem és egyéb üzlet mellett. Kedden, csütörtökön és szombaton az épület előtti téren termelői piac vár minket, amin mindenki igazán helyinek érezheti magát.
Twin Peaks
A város kellős közepén találjuk a Twin Peaks ikercsúcsait. Habár 280 méter körüli magasságukkal nem óriások, elhelyezkedésüknek köszönhetően tökéletes kilátóhelyek: észak felé 120, míg dél felé 143 kilométerre is ellátni tiszta időben. Éjjel is sokan keresik fel, hiszen nem csak San Francisco, hanem az egész öböl környékének fényeit látni innen.
Coit torony – Telegraph Hill
A Telegraph Hill, és tetején a Coit torony a San Francisco-i turisták ikonikus fókuszpontja, ahonnan a városra nyíló panoráma valóban páratlan. Az egykor tűzfigyelőként használt torony 1933-ban épült Lillie Hitchcock Coit, San Francisco egyik gazdag és megbecsült lakójának hagyatékából. A 64 méter magas Coit torony ma San Francisco egyik jelképe.
Palace of Fine Arts
A Palace of Fine Arts épülete eredetileg egy 1915-ös nemzetközi kiállításra készült, azért, hogy műalkotásokat állítsanak ki benne. Napjainkban az ámuldozó helyiek és turisták mellett rengetegen keresik fel esküvői fotók készítésének céljából. Ha szeretünk belemászni egy-egy mókás mozdulat keretében mások képeibe, a Palace of Fine Arts környéke a kedvenc helyünk lesz.
Angyal sziget
A san fransisco-i öböl második legnagyobb szigete, a nyugati parti Ellis Island. Ide érkeztek a bevándorlók, később karantén alá került, majd kórház lett. Ma kellemes kirándulós, biciklizős hely, ahová könnyedén el tudunk jutni a város forgataga elől menekülve.
Napa & Sonoma völgy
Mindössze egy órás autóútra található a várostól az ország leghíresebb borvidéke. A völgyben szinte mindig kellemes az idő, a mediterrán táj pedig a toszkán vidékeket idézi. A szőlőtőkék között megbúvó pincészetek tárt ajtókkal várják a vendégeket, akik végig kóstolhatják a ház legkiválóbb borait – kívánság (és pénztárca) szerint finom sajtok és egyéb sós falatok kíséretében.
Yosemite Nemzeti Park
A kaliforniai Yosemite Nemzeti Park tökéletes hely a legek szerelmeseinek. Megtalálják itt a világ legnagyobb élőlényeit, amelyek egyébként a legöregebbek toplistájára is felférnek 3000 év körüli korukkal. Itt van Észak-Amerika legmagasabb vízesése, és a Föld leghatalmasabb gránittömbje is.