Élet a Níluson - 4 napos hajóút

Élet a Níluson - 4 napos hajóút

Agatha Christie Halál a Níluson regénye inspirált minket, hogy mi arról meséljünk nektek, milyen az élet a Níluson.

Élet a Níluson - 4 napos hajóút

Hajóutunkat Luxor városából indítottuk, ahol látnivalókból se a keleti, se a nyugati parton nincsen hiány. Úgy is szoktak hivatkozni rá, mint a világ legnagyobb szabadtéri múzeuma. Kairóból közvetlen repülőjárattal vagy éjszakai vonattal tudunk idejutni.  

20241104_134352724_ios.jpg

Luxor 

Mi a nyugati oldalon kezdtük az ókori emlékek felfedezését, mégpedig a Királyok völgyében, vagyis a fáraók sírjainál. Míg a piramisok vélhetően azért épültek ilyen nagynak és láthatónak, hogy messziről, könnyen kiszúrhatók és figyelemfelkeltőek legyenek, addig a Királyok Völgyében már az volt a cél, hogy elrejtsék az esetleges sírrablók vagy rosszakarók elől a fáraók örökségét. Így jóval később is fedezték fel őket, hiszen a hegyekben, a homok által fedett területeken sokkal nehezebb volt észrevenni az itt rejtőző kincseket. 

20241102_092741606_ios.jpg

Itt szembesültünk azzal először, hogy a belépőjegyeket ugyan tudjuk bankkártyával fizetni, a golfkocsis kötelező transzfert már csak készpénzzel lehet... Nem értettük a mögötte rejlő logikát sem a Királyok Völgyében, sem a többi látnivalónál, de mindenesetre fontosnak tartjuk ezt megemlíteni amiatt, hogy legyen mindig nálunk készpénz. A belépőjegy alapárában 3 sír megtekintésére van lehetőség, ami számunkra pont elegendő volt ahhoz, hogy a lényegi részébe betekintést nyerjünk.  

Második megállónkat a Memnon kolosszusoknál ejtettük meg, melyek III. Amenhotep fáraó egykori templomát védték, de mára már csak ez a két, Amenhotepet ábrázoló, 18 méter magas szobor maradt fenn. Mivel már eléggé romos állapotban vannak, látni azt is, mekkora kődarabokból áll össze ez az impozáns alkotás. Ezután Hatshepsut teraszos templomához mentünk, amely egyedülálló módon egy királynő tiszteletére épült. 

20241103_043037690_ios.jpg

Luxor keleti partján áll a Luxor templom és a Karnak templom, melyek közül ez utóbbi volt a kedvencünk. Karnak azért tűnik ki a többi ókorból fennmaradt komplexum közül, mert ugyan Krisztus előtt 2000 körül kezdték el építeni, mintegy 30 uralkodó munkája van a ma is látogatható végeredményben. Ezért beszélhetünk egy nagyon komplex, többszáz évig épülő templomról, mely ma Egyiptom második leglátogatottabb helye a gízai piramisok után.  

A kulturális gazdagság mellett szánjunk egy kis időt kikapcsolódásra is: hajózzunk egyet fellucán (autentikus vitorláshajó) a Níluson vagy szálljunk a magasba hőlégballonon, hogy más szemszögből is lássuk Luxor városát mielőtt hajónk tovább áll. 

20241103_130605406_ios.jpg

Élmények a hajón 

Luxorból Asszuán felé vettük az irányt és közben Edfu és Kom Ombo városokban is megálltunk rövid időre mielőtt Asszuánba értünk volna. Az út során a hajón napi háromszori étkezés biztosított egyiptomi autentikus ételeket felvonultatva. A szülinaposok még külön köszöntést is kapnak tortával, énekkel és tánccal. Gyönyörű hegységek, síkságokon legelő tehenek és partmenti városok létképe tárul elénk a hajóút során. Vásárlásra is van lehetőség, méghozzá elég egyedi módon: a csónakon érkező két fiatal árus egy kötél segítségével hozzákapcsolódik a nagy hajóhoz, majd elkezdi kiabálni a hajó utasainak, hogy mit lehet venni nála. Ha tetszik, akkor feldobja és kezdődik az alkudozás. Ő kiabál egy árat, majd a vevő egy másikat. Ha megegyeztek, mégegy csomagot feldob, amibe kéri, hogy tegye bele a vevő a megbeszélt árat és dobja vissza neki. Találékonyak, az egyszer biztos... 

20241105_075532976_ios.jpg

Asszuán 

Asszuán egykor az egyiptomi birodalom déli határvárosa volt, de ma már a tőle délebbre fekvő, núbiai vidék is Egyiptomhoz tartozik, bár ma már a Nasser-tó teszi ki nagy részét. Az asszuáni-gát egy világhírű építmény, melyet először az 1900-as évek elején építettek, majd 1960-ban újra felhúzták jóval nagyobb változatban ezzel elöntve Núbia legnagyobb területét és arra kötelezve az ott lakókat, hogy északabbra költözzenek és elhagyják őshazájukat. Mielőtt a második gát elkészült volna, az ókori emlékek közül jó párat megmentettek, melyeket a gát miatt a Nílus vize elöntött volna. Abu Simbel híres temploma például az UNESCO segítségével áll ma ott, ahol. De a Philae templom is hasonló módon átkerült Asszuán egyik szigetére, hogy ne vesszen el a Nílus mélyén. Jelenleg egy motorcsónakkal juthatunk el a szigetre egy helyi, núbiai kapitány vezetésével. Ha még jobban szeretnénk megismerni a núbiai hagyományokat, melyek eltérnek a kairói és a luxori lakosság mindennapjaitól, akkor pár éjszakát maradjuk egy núbiai faluban vagy vendégházban. 

Neked is a bakancslistádon van egy nílusi hajóút? 

Keress minket a travel@flightmode.hu email címen és segítünk megszervezni álmaid utazását, vagy ugorj egyből az ajánlatkérő oldalunkra!

Galéria

Kairó - az ellentmondások városa

Kairó - az ellentmondások városa

Kairó talán mindenkinek fent van a bakancslistáján, hiszen ki ne szeretné látni a piramisokat legalább életében egyszer?  

Olvass tovább 

Élet a Níluson - 4 napos hajóút

Élet a Níluson - 4 napos hajóút

Agatha Christie Halál a Níluson regénye inspirált minket, hogy mi arról meséljünk nektek, milyen az élet a Níluson.

Olvass tovább 

Marokkó - egy mágikus időutazás

Marokkó - egy mágikus időutazás

Marokkó színes és szürke, illatos és szagos, modern és ősi, gazdag és szegény, harmónia és hangzavar él együtt nap, mint nap. Valódisága magával ragadja a nyitott szíveket.

Olvass tovább 

Tanzánia - a szafarik királynője

Tanzánia - a szafarik királynője

Kelet-Afrika legnagyobb országa, a Föld leggazdagabb állatvilága, Afrika legmagasabb pontja. Kalandra fel!

Olvass tovább 
  Kérjen ajánlatot

Még nincs utasbiztosítása? Ide kattintva megkötheti.

EUB utasbiztosítás

Büszkék vagyunk, hogy az alábbi szervezetekhez tartozunk:

muisz logo